lunes, 10 de junio de 2019

Saveti o Španiji

Pišući blogove o putovanjima po Španiji odlučila sam da napišem jedan gde ću sa vama podeliti kada posetiti Španiju, šta probati, šta posetiti i slično. Otkriću vam kako se sprijateljiti sa Špancima, koje teme izbegavati u razgovoru sa njima i šta prvo uraditi kad dođete u Španiju. Pa da počnemo.

Kada posetiti Španiju?

Ukoliko želite da turistički posetite i obiđete španske gradove bilo bi dobro da to ne radite tokom leta. Dnevne temperature prelaze 40 stepeni. Ako mislite da će rano ujutru ili uveče biti prijatnije - varate se. Toplo je od 9 ujutru pa do 10 uveče. I jako sparno. Najbolje vreme za turističke posete je proleće (april, maj) i jesen (septembar, oktobar).

Madrid
Isti ovaj vremenski period bih vam preporučila i za letovanje. Jul i avgust su pretopli, a sunce jako prži. Ovo vam kažem iz iskustva. Najprijatnije za letovanje mi je bilo krajem seprembra i u oktobru. Temperature su podnošljive, a i voda je još uvek topla. Ponekad je i u aprilu pretoplo. Ukoliko se ne pazite možete da izgorite, i to jako. Što se tiče jula, gotovo da ne postoji razlika između temperature napolju i temperature vode. Jednostavno vas voda ne rashadi kao što bi trebalo. 
Što se tiče zimovanja, najbolje je u sezoni.

Šta posetiti u Španiji?


Ovo zavisi od svrhe vašeg putovanja. Ukoliko želite da obiđete španske gradove mislim da Madrid i Sevilju ne smete da zaobiđete. Ovo su mi dva omiljena grada u Španiji. Ostavili su me bez daha. I zbog toga ih svima perporučujem. Pored njih tu su Barselona, Valensija, Granada i Malaga. Ukoliko posetite ove gradove, posetili ste skoro sve veće i poznatije gradove u Španiji.

Zalazak sunca na Gran Kanariji
Za letovanje u Španiji bih vam preporučila Kanarska i Balearska ostrva. Mislim da ne možete da pogrešite za koje god Kanarsko ostrvo se odlučite (ima ih 7, najpopularija su Gran Kanarija i Tenerife). Što se tiče Balearskih definitivno Palma. Ibica je skuplja i izvikanija, a isto toliko lepa. Još jedan biser Španije u Sredozenmom moru je Formentera. Ukoliko niste baš tip za ostrva ili vam se čine daleka prelepu plažu imaju Barselona, Valensija i Marbelja. Za gradske plaže Barselone i Valensije možete izdvojiti jedan dan od obilaska grada, a ukoliko ste u poseti Malagi nemojte zaobići Marbelju. Marbelja ima puno plaža i uveravam vas da nećete pogrešiti za koju god da se odlučite.

Za zimovanje bih vam preporučila Pirineje i Siera Nevadu. Nisam neki ljubitelj zimovanja, a za ova mesta sam čula od ljudi iz Španije. Oni tamo idu za vreme zimskih praznika.

Paelja, sangrija, tapas i ćurosi


Došli smo i do Španskih specijaliteta. Počećemo od paelje. Karakteristična je za jug Španije, ali svi Španci kažu da je najbolja u Valensiji. Ovo je jelo sa povrćem, pirinčem i mesom. Pravi se od najrazličitijih vrsta povrća - grašak, paprika, pasulj. Najbolja paelja je ona sa morskim plodovima. Kad ste već pored mora iskoristite priliku da probate različite vrste školjki, škampa, krabe. Međutim, ukoliko ne volite morske plodove postoje i paelja sa piletinom, zečetinom i puževima.

Ćurosi
Sangrija je piće koje se pravi od crnog vina. Glavni sastojci ovog osvežavajućeg pića, pored vina, su voće (limun, jabuke, narandže) i led. Španci u sva pića stavljaju led, i nemojte da se čudite tome. Treba se rashladiti na temperaturama od preko 40 stepeni. Postoje različiti recepti za ovo piće. Neki dodaju još neka pića (martini, džin, sokove) da bi ovo piće imalo pravi šmek. 

Tapas je karakterističan za Andaluziju. Šta je u stvari tapas? Kada sednete u kafić da popijete nešto konobar će vam doneti tanjir ili činiju da nešto čalabrcnete. E to je tapas. Tapas može da se služi svakome zasebno, a može i zajedno, u zavisnoti od mesta. Postoje različite vrste tapasa. To mogu biti hamburgeri, sendvičići, krompirići sa raznim prelivima od kojih je najpoznatiji ale-oli, škampi, masline... Nemojte da se začudite ako sve "pliva" u ulju jer će vam svi Španci reći da je maslinovo ulje jako zdravo.

Ćurosi su slatkiš koji morate da probate. To je testo koje podseća na naše mekike, ali je valjkastog oblika. Malo je masno kao i svako špansko jelo, ali nećete ga jesti svaki dan. Uz ovo naručite toplu čokoladu i ćurosi će sa tanjira nestati brzinom svetlosti.

Španski doručak
Postoji još par specijaliteta koje morate da probate. Jedan od njih je tipičan španski doručak. To je kao pola kifle ili neke zemičke sa maslinovim uljem, ceđenim paradajzom i sirom. Ako ovome dodate i šunku dobijate Gratinadu. A najlepša je kad se malo zapeče jer šunka dobije poseban šmek, a sir se otopi. Uz ovaj doručak se preporučuje kafa sa mlekom i sok od ceđene narandže.
Osvežavajuće piće koje morate da probate je orćata de ćufa (horchata de chufa). Ovo piće se pravi sa vodom (i/ili mlekom), šećerom i plodom ove biljke za koju nikad nisam čula. Čudnjikavog je ukusa ali je osvežavajuće. Postoji i u verziji sa bademima. Prvo je karakteristično za verziju, a drugo za Almeriju i Mursiju.

Još jedna neizostavna svar koju morate da probate u Španiji su španska vina. Ako ste ljubitelj poluslatkih crnih vina moraću da vas razočaram. Toga u Španiji nema. Postoje samo bela poluslatka vina. Probajte više vrsta, uveravam vas da ćete pronaći svoje omiljeno.

Siesta

O ovom fenomenu sam već pisala, ali moram da ga spomenem opet. Siesta je odmor u toku dana kada ništa ne radi. Možda po koja prodavnica. Trajanje sieste je od 13,14h pa do 17,18h. U ovom vremenskom periodu su Španci kod svojih kuća i odmaraju. Ne radi većina prodavnica i barova. U letnjem periodu vam ne preporučujem da u ovo doba budete na ulici. Sasvim je sigurno da ćete biti jedini.

Neznanje engleskog jezika


Ovo je veliki problem ako ne znate bar neke osnove španskog jezika jer Španci baš i ne znaju engleski. Bićete srećni ako naletite na nekog Španca koji zna. Da vam ovo ne bi predstavljalo problem u komunikaciji moj savet je da odmah po dolasku u Španiju nađete prodavnicu neke mobilne telefonije i kupite špansku karticu zbog interneta. Ne oslanjajte se na wifi jer ga mnogi kafići nemaju!

Druželjubivost


Ovo me je iznenadilo kod Španaca. Čim vide da izgledate drugačije (nemate tamnu kosu i oči) i čuju da pričate neki drugi jezik zanimaće ih odakle ste. I uvek im je drago kada upoznaju nekog novog. Potrudiće se vam budu dobri domaćini. Vodiće vas na sva moguća mesta, da probate različitu hranu i pića i zaista će se potruditi da svoju zemlju i ljude predstave u najboljem svetlu.

Izlazak u Španiji
Pomno će vas slušati dok pričate o dešavanjima u svojoj zemlji. Kada spomenete da ste iz Srbije najviše ih zanimaju rat i religija. Ono što treba da izbegnete je razgovor u sportu jer su oni "najbolji" u svemu. Posebno izbegavajte temu o košarci i tenisu. Možete da pričate o njihovom fudbalu i el klasiku. I nikako nemojte da započinjete priču o pivu ili maslinovom ulju. Sasvim je dovoljno da kažete da vam je pivo lepo (iako možda nije) ili da je maslinovo ulje jako zdravo. Jako su uvredljivi. Pazite se toga. Ne drži ih dugo ali ne zaboravljaju.


Šta nikako ne raditi u Španiji


Ni u kom slučaju nemojte da pijete na javnom mestu. Pod ovim mislim na ulicu, parkove i slično. Ne znam tačno kolika je kazna ali garantujem da prelazi cifru od 100e. Postoje mesta na kojima možete da pijete (ograđeni parkovi i slično) i o njima se obavezno raspitajte. Nemojte ni da vršite nužde na javnom mestu. Pokupite izmete za svojim psom i neka ni on ne obavlja nužde gde je znak da je zabranjeno.


Moj savet vam je da se u Španiji maksimalno opustite, ne započinjete gore navedene teme i uživate. Ovako ćete sigurno osetiti pravu špansku druželjubivost i duh. Čaše u vis i "Salud".

Nadam se da ćete uživati u svojoj poseti Španiji bez obzira da li idete na odmor, turistički obilazak ili poslovno. Sa sigurnošću ću vam reći da ćete ostati oduševljeni. Da li mestom, ljudima, hranom... Nečim sigurno. I ne opirite se, samo se prepustite. Pustite da vas atmosfera ponese i osetite pravi španski duh. 

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Datos personales